Nie zabijaj! - W trosce o wspólny dom
+48 713 074 237
fundacja@obserwatoriumspoleczne.pl

Ekoteologia

Home » Ekoteologia

Słowo biskupów Metropolii Wrocławskiej w sprawie troski o jakość powietrza Drodzy Siostry i Bracia, Mieszkańcy Dolnego Śląska W ciągu ostatnich lat w Polsce nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania problemem zanieczyszczenia powietrza, potocznie często nazywanym „smogiem”. Badania naukowe potwierdzają, że zwiększona emisja pyłów i szkodliwych gazów zagraża zdrowiu i życiu ludzi. Szczególnie narażonymi grupami są dzieci oraz …

Czytaj więcej

Segregacja odpadów, które produkujemy w naszych gospodarstwach domowych, zaczyna się w naszej wyobraźni, która pozwala nam przewidzieć, co stanie się z opakowaniami nabywanych przez nas produktów lub kolejnym kubkiem zakupionej na wynos kawy. Planowanie to właśnie ten moment, kiedy możemy się zastanowić, czy i jak poszczególne śmieci będą mogły zostać przetworzone. Mówimy tu o zawrotnej …

Czytaj więcej

Ostatnia encyklika papieża Franciszka ukończona 24 maja 2015 roku, wyraża potrzebę większego zaangażowania człowieka w ochronę przyrody, przez co spotkała się z dużym odzewem również w mediach świeckich.  Suweren Państwa Watykańskiego mimo wysoce proekologicznego stanowiska zawartego w Laudato Si’, nie zapomina jednak o człowieku, zarówno o jednostce jak i procesach kształtujących obecnie relacje międzyludzkie, ukazując …

Czytaj więcej

Ekologia jest tą dziedziną działalności człowieka, w której prawa natury spotykają się z prawem naturalnym. Już w dziele stworzenia Bóg złożył odpowiedzialność za świat na barki ludzi, mówiąc im: „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Jednocześnie pamiętać należy, że rzeczywistość rajska, której wyobrażenie znamy z kart Pisma Świętego, była do tego stopnia „ekologiczna”, że zakładała pokojową koegzystencję …

Czytaj więcej

Smog

Osobom dojeżdżającym do centrum Wrocławia zapewne doskonale znany jest ten widok – całe centrum miasta spowite jest ciężką szarą łuną, niekiedy tak gęstą, że nikną w niej wieże kościołów, a nawet najwyższy budynek stolicy Dolnego Śląska – Sky Tower. 9 lutego 2018 roku portale społecznościowe obiegła wygenerowana przez portal AirVisual informacja, że Wrocław jest najbardziej …

Czytaj więcej

Od początku swojego pontyfikatu papież Franciszek kieruje uwagę nie tylko Kościoła, ale i świata na ludzi ubogich. Już sam wybór imienia „Franciszek” podczas konklawe 13 marca 2013 r. przez nowego następcę św. Piotra jest wskazaniem na priorytety pontyfikatu kard. Jorge Mario Bergoglio. Imię syna zamożnego kupca z Asyżu, który odszedł od światowego trybu życia stając …

Czytaj więcej

Lasy na Dolnym Śląsku zajmują powierzchnię ok. 560 tys. ha. 93% dolnośląskich lasów znajduje się w zarządzie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Pozostałe 7% to lasy prywatne, gminne, komunalne, lasy w Zasobie Agencji Nieruchomości Rolnych oraz lasy parków narodowych (1,7%). Powierzchnia wszystkich lasów Dolnego Śląska w stosunku do całkowitej powierzchni regionu (lesistość regionu) …

Czytaj więcej